Snowboard Ski Surf/Sup Windsurf Kite Wake Waterski Whatever Scuba Canoe/Kayak Jet Ski Skate Climbing Bmx/Mtb Motocross Air

Taddy Blazusiak Νικητής στο Enduro των X Games

Foz do Iguacu, Βραζιλία - Ο πολωνός αναβάτης Taddy Blazusiak - Ο νικητής του 2011 των X Games στο Los Angeles, ένας κυρίαρχος πλέον στα Endurocross circuit - ήταν και πάλι στην κορυφή χτες, κερδίζοντας στο τελικό του Enduro στα X Games 2013, αφού διαπραγματευόταν το προβάδισμα συνεχώς με το αμερικανικό αναβάτη Cody Webb, τον ασημένιο νικητή του περασμένου έτους.

Και οι δύο αναβάτες έδωσαν μάχη μέσα στους έξι γύρους του τελικού, με τον Blazusiak να παίρνει ένα πρόωρο προβάδισμα αφού πήγαινε στήθος με στήθος με τον David Knight,  μέχρι να πιάσει τον Webb, που ήταν πρώτος στα δοκιμαστικά.

«Δεν ξέρω πώς φαίνεται στην τηλεόραση, αλλά είναι οτι πιο σκληρό έχω οδηγήσει αυτό το κομμάτι," δήλωσε ο Blazusiak  μετά τον τελικό. «Είναι τόσο όμορφα ... Είμαι πολύ χαρούμενος για την πρώτη θέση. Έδωσα όλα όσα είχα και είμαι τόσο εξαντλημένος."

Ο Blazusiak είναι ο βασιλιάς στο GEICO AMA Endurocross, αλλά το κομμάτι στη Βραζιλία του έδωσε πολλά προβλήματα από την αρχή. Προκρινόμενος στη διοργάνωση, από την 17η θέση, που παραλίγο να μείνει  έξω από το Heat 1,ενώ στο πρώτο Run πήρε τη  πέμπτη θέση που του  εγγυήθηκε μια θέση στο τελικό.

Ο Webb ήταν σαφώς σε πλεονεκτικότερη θέση, με προβάδισμα από τον πρώτο γύρο, αλλά σκόνταψε στο τελευταίο γύρο του τελικού και ήταν αρκετό για να δώσει στον Blazusiak ένα επιβλητικό προβάδισμα.Ο Blazusiak θα νικήσει τελικά τον Webb κατά σχεδόν 10 δευτερόλεπτα και τον 3o Knight σχεδόν 20.
O Mike Brown, δεν κατάφερε να υπερασπίσει το χρυσό μετάλλιο του 2012 στα X Games του Los Angeles , τερμάτισε στην έκτη θέση, πίσω από τους συναδέλφους Αμερικανούς Colton Haaker και Robert Taylor.